هجوم به خانه وحی

در این میان خانه پیامبر اکرم(ص) از احترام ویژه ای برخوردار است؛لذا قرآن کریم دستور  مخصوصی در این باره می دهد، آنجا که میفرماید: « یا ایها الذین آمنوا لا تدخلوا بیوت النبی الا ان یوذن لکم »(احزاب/53)
آنچه از منابع «فریقین» استفاده می شود این است که دستگاه خلافت نه تنها حرمت خانه زهرا و علی علیه السلام را نگه نداشتند، بلکه بدترین جسارتها را بر آن روا داشتند .

1) طبری : او که نسبت به خلفا تعصب خاصی دارد ، به این مقدار اعتراف میکند: اتی عمر بن خطاب منزل علی فقال: لاحر قن علیکم او لتخرجن الی  البیعه/تاریخ طبری /ج3/ص202 و شرح نهج البلاغه،ابن ابی الحدید ،ج2/ص56 .
«عمر بن خطاب  در برابر خانه علی علیه السلام قرارگرفت و گفت : براستی [خانه را ] بر روی شما به آتش می کشم  و یا اینکه شما برای بیعت [با ابابکر]خانه را ترک گویید»

2)ابن قتیبه دینوری: این نویسنده گامی فراتر رفته،میگوید:خلیفه نه تنها تهدید کرد،بلکه دستور داد که در اطراف خانه هیزم جمع کنند و افزود :«به خدایی که جان عمر در  دست اوست! یا باید خانه را ترک کنید و یا اینکه خانه را آتش زده و می سوزانم.»

3)ابن عبد ربه اندلسی: او که متوفای495 می باشد ، می گوید:خلیفه به عمر ماموریت داد که متحصنان را از خانه بیرون کشد و اگر مقاومت کردند با آنان نبرد نماید، از این رو عمر آتشی آورد که خانه را بسوزاند،در این موقع با فاطمه علیه السلام روبرو گردید ، آن حضرت فرمود : فرزند خطاب !آمده ای خانه ما را به آتش بکشی ؟ وی گفت: آری ، مگر این که بسان دیگران با خلیفه بیعت نمایید . (عقدالفرید/ج4/ص260)(تاریخ ابی الفدا،ج1/ص156)

/ 2 نظر / 44 بازدید
محسن

++▄██▄+++▄██████▄+++▄██▄++ +██████+██████████+█████+ +███████████████████████+ +█████ ایام فاطمیه تسلیت باد █████+ ++██████████████████████++ +++████████████████████+++ +++++████████████████+++++ +++++++████████████+++++++ ++++++++++++██++++++++++++ ++▄███▄+++++██+++++▄███▄++ +███████++++██++++███████+ ++███████+++██+++███████++ ++++██████++██++██████++++ ++++++█████+██+█████++++++ ++++++++██████████+++