توهین به آیت‌الله سیستانی در عربستان

«سالم سحاب» در این مقاله با مبنا قرار دادن مطلب یک روزنامه عربی درباره خاطرات دونالد رامسفلد که در آن ادعا شده که آمریکا به آیت‌الله سیستانی مبلغ 200 میلیون دلار اعطاء کرده تا در مقابل، فتوای حرام بودن جنگ با آمریکا در سال 2003 را صادر کند، به این مرجع بزرگ شیعیان توهین کرده است.

این در حالی است که پیش از این دفتر وزیر دفاع سابق آمریکا اخبار منتشر شده درباره کتاب خاطرات «رامسفلد» و ادعای مطرح شده درباره همکاری مرجعیت عالی شیعیان در عراق با آمریکایی‌ها را تکذیب کرده است.

این نویسنده عربستانی همچنین پس از شرح این ادعای روزنامه‌های عربی با خیال‌پردازی مدعی همکاری آیت‌الله سیستانی با مقامات CIA شده است.

این در حالی است که آیت‌الله سیستانی تاکنون حتی اجازه ملاقات کوتاه مدت نیز به هیچ یک از مقامات آمریکا نداده است.

بنابر این گزارش شیخ حسن البیات از علمای شیعه منطقه قطیف عربستان با رد مقاله روزنامه المدینه، این اقدام را در راستای ایجاد فتنه مذهبی دانست و گفت: مبنای این مقاله که از سوی شخص رامسفلد تکذیب شده، اشتباه محض است.

وی افزود: بر فرض عدم تکذیب این امر از سوی رامسفلد نیز بدیهی است که در اسلام قول یک کافر حربی چون رامسفلد از اساس غیرقابل قبول است.

این عالم شیعی در عین حال تاکید کرد: آیت‌الله سیستانی نقش موثری در جلوگیری از ریختن خون برادران اهل سنت در عراق داشته‌اند و برای وحدت امت اسلامی تلاش بسیاری کرده‌اند.

به نظر می‌رسد با سقوط دولت‌های مصر و تونس و ادامه انقلاب‌های عربی در لیبی، یمن و بحرین و ترس عربستان از اوج‌گیری این انقلاب در بلاد حرمین توهین به مراجع شیعی و ایجاد درگیری مذهبی در عربستان، بحرین و عراق در دستور کار مقامات سعودی قرار گرفته است.

/ 0 نظر / 39 بازدید