افزایش ابتذال و بدحجابی در فضای سهل انگاری /عکس

شارع مقدس در دین اسلام مجموعه‌ای از باید‌ها و نبایدهایی را قرار داده است تا یک انسان مسلمان بتواند با استفاده از نسخه الهی راه سعادت و خوشبختی خویش را بپیماید، شاید در برخورد اول برخی از این دستورات الهی برای انسان بسیار سخت و مشکل باشد و به زعم خودش سد راهی برای آزادی و اختیار او تلقی شود، اما هنگامی که با تفکر به اصل و بنیان فلسفه احکام نگریسته شود، متوجه می‌شود که این دستور به ظاهر سختگیرانه بهترین راهبرد کمال و سعادت اوست.

 

یکی از این بایدهای دین اسلام، رعایت عفاف و حجاب در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی است، به گونه‌ای که خداوند متعال به دفعات مختلف در کتاب آسمانی‌اش قرآن به این موضوع اشاره داشته است، با نگاهی در سوره‌هایی نظیر «نور» آیات 30، 31، 33 و 60 و سوره «احزاب» آیات 35، 53، 55 و 59 متوجه می‌شویم که زنان جامعه اسلامی طبق نظر شارع مقدس ملکف به رعایت حجاب هستند.

 

البته ناگفته نماند که درباره نوع پوشش برای حجاب واجب، خداوند بر زنان سخت نگرفته است بلکه با اشاره به حداقل حجاب، بانوان را در استفاده از حجاب حداقلی و حداکثری آزاد گذاشته است تا مطابق خواست و اراده خود میزان قرب و رضایت الهی را دریافت کنند.

 

به این آیات توجه کنید:

1-«وَقُل لِّلْمُؤْمِنَـتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَـرِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَی جُیُوبِهِنَّ وَلاَ یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ ءَابَآئِهِنَّ...»(نور/31)؛ و به زنان با ایمان بگو: چشم‌های خود را (از نگاه هوس آلود) فرو گیرند و دامان خویش را حفظ کنند و زینت خود را جز آن مقدار که ظاهر است، آشکار نکنند و (اطراف) روسری‌های خود را بر سینه خود افکنند (تا گردن و سینه با آن پوشانده شود) و زینت خود را آشکار نسازند، مگر برای شوهرانشان یا پدرانشان و... .

 

2- «یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ»(احزاب/33)؛ اى پیامبر، به زنان و دختران خود و زنان مؤمنان بگو که چادر خود را بر خود فرو پوشند، این مناسبتر است تا شناخته شوند و مورد آزار واقع نشوند و خدا آمرزنده و مهربان است.

 

در آیه 31 نور با اشاره به نوع حجاب حداقلی یا همان حجاب واجب از عبارتی به نام «وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَی جُیُوبِهِنَّ» یاد می‌کند که یک بانوی مسلمان می‌تواند از «خمر» که به معنای لباسی است که زن با آن، سر و سینه خودش را بپوشاند، استفاده کند و لباس خاصی مطرح نیست، ولی پوشیدن لباس‌های تنگ، چسبان و جلب توجه محل اشکال است.

 

با این وجود پروردگار عالم در آیه 33 احزاب از یک حجاب حداکثری یا همان حجابی که دارای فضیلت‌ بیشتری است،‌ برای بانوان مؤمن جامعه اسلامی که خواهان قرب الهی هستند، مطرح می‌کند که ما امروز از آن به عنوان حجاب برتر در جامعه یاد می‌کنیم، در این آیه واژه‌ای به نام «جلباب» را مطرح می‌سازد که منظور همان پوشش سرتاسری است، تقریباً شبیه همان چادری که این روزها بانوان مسلمان بر سر دارند، بنابراین همان طور که بقیه واجبات الهی داراى مراتب مختلفى است، حجاب نیز داراى مراتب خوب، متوسط و خوبتر است و چادر حجاب برتر بانوان محسوب مى‌شود.

 

اینکه چه اثراتی در واجب شدن حجاب بر جامعه بار می‌شود، می‌توان علت‌های زیادی را از جمله احترام و ارزش اسلام به زن، استحکام بنیان خانواده، جلوگیری از انحرافات اخلاقی، بالا بردن بهداشت روانی افراد و جامعه، رشد عشق‌های پاک، متجلی شدن ارزش‌های عالی انسانی و اخلاقی و ارتباط سالم میان افراد جنس مخالف و افراد هم جنس مطرح کرد، خلاصه اینکه آنچه اسلام به دنبال آن است، برقراری و ایجاد امنیت همه جانبه در جامعه و پاک‌سازی آن از لوث هر گونه مفاسد اجتماعی است.

 

حال با این اوصاف، توقع می‌رود که در یک جامعه اسلامی مسئولان و مردم برای احیای امر الهی درباره عفاف و حجاب پیش از پیش دغدغه‌مند باشند، هر چند که مسئولان فرهنگی گاهی با راه‌اندازی نمایشگاه مد و لباس یا نمایشگاه‌های عرضه محصولات حجاب سعی دارند به اشاعه این فرهنگ در جامعه سرعت بیشتری ببخشند، اما گرانی اکثر محصولات و طراحی مدهایی که بعضاً بدن‌نما هستند، این مهم دست‌نیافتنی می‌نماید.

 

متأسفانه این روزها با گرم‌تر شدن هوا شاهد رواج نوعی بدحجابی در جامعه هستیم، وقتی علت آن را جویا می‌شویم به پارامترهایی برخورد می‌کنیم که جای بسی تأمل دارد، ابتدا اینکه عرضه مانتو‌های بدن‌نما در فروشگاه‌ها با آستین‌های کوتاه کجا با نوع حجاب حداقلی همخوانی دارد؟! همچنین تبلیغات گسترده مدها و لباس‌های مخالف شرع اسلامی در فضای مجازی همراه با آرایش‌های تند و به سر داشتن حداقل روسری‌ که بیشتر شبیه حجاب مدل ترکیه‌ای است تا حجاب واجب اسلامی گوی سبقت را از فعالیت فرهنگی نهادهای مسئول ربوده است.

 

اگر قرار باشد که با دید تسامح و تساهل به این واجب الهی نگریسته شود، معلوم نیست که در آینده حجاب در جامعه ما به کدام سو کشیده می‌شود. آیا شبیخون دشمن در این میدان کارساز خواهد شد؟ این سؤالی است که باید از مسئولان پرسید.

 

در ادامه تعداد معدودی از این تصاویر منتشر می‌شود:

http://media.jamnews.ir/larg1/1392/05/07/IMG02382580.JPG

 

http://media.jamnews.ir/larg1/1392/05/07/IMG02382635.JPG

 

http://media.jamnews.ir/larg1/1392/05/07/IMG02382692.JPG

 

http://media.jamnews.ir/larg1/1392/05/07/IMG02382798.JPG

 

http://media.jamnews.ir/larg1/1392/05/07/IMG02382744.JPG

/ 9 نظر / 101 بازدید
بیتا

چیزهایی که نوشتی قبول اما چرا همش زنان رو توی وبلاگت به باد انتقاد می گیری... همون اسلام در مورد پوشش مردان هم گفته ... امروزه که با دیدن تیپ بعضی از پسرا به انسان بودن خودت شک می کنی و پیش خودت می گی اگه این می گه من آدمم پس من چیم ... تازه اگه تو خیابون دلا شن یا بشینن که دیگه اصلا.... در ضمن تنها عامل فحشا و بدبختی تو دنیای امروز فقط و فقط حجاب زن نیست .... بیش تر تأمل کنیم [لبخند]

خیمه گاه فاطمیون

سلام وب پر محتوایی دارید اگر مایل به تبادل لینک بودید ما رو با نام خیمه گاه فاطمیون لینک کنید و در بخش نظرات سید جواد میرخلیلی اطلاع دهید که به چه نامی لینکتون کنیم یا حق[گل]

خیمه گاه فاطمیون

سلام وب پر محتوایی دارید اگر مایل به تبادل لینک بودید ما رو با نام خیمه گاه فاطمیون لینک کنید و در بخش نظرات سید جواد میرخلیلی اطلاع دهید که به چه نامی لینکتون کنیم یا حق[گل]

m.h

جهان سراسر، نثار مهدی زمــان مکــرر، نثار مهدی نوای بلبل، سبد سبد گل طبق طبق زر، نثار مهدی قدم قدم شوق، قلم قلم ذوق کتاب و دفتر، نثار مهدی گهر گهر نور، تبسم حور شمیم عنبر، نثار مهدی بده تو ساقی، زجام باقی که تا کنم سر، نثار مهدی پياله پی پی، لبالب از می سبو و ساغر، نثار مهدی قدح قدح پر، صدف صدف دُر ز ديده تر، نثار مهدی شجر شجر ياس، شعور و احساس کلام گوهر، نثار مهدی صفای کعبه، صفا و مروه مقام و مشعر، نثار مهدی جلال و شوکت، کمال و عزت شرافت و فرّ، نثار مهدی ورق ورق ذکر، غزل غزل شعر قصيده يک سر، نثار مهدی سرود زيبا، پيام شيوا بيان شکّر، نثار مهدی بهشت جاويد، فروغ خورشيد مَه منور، نثار مهدی زلال دريا، غزال صحرا شهاب و اختر، نثار مهدی رخ شقايق، نگاه عاشق جمال دلبر، نثار مهدی سلام عالم، به او دمادم درود بی مَر، نثار مهدی کم است که گفتم، هر آنچه گفتم هزار بهتر، نثار مهدی رسان خدايا، امام ما را جهان سراسر، نثار مهدی ز محسن آسان قبول کن جان قبول کن سر، نثار مهدی اگر بود جان، به تن هزاران همه مکرر، نثار مهدی کتاب نگاه تو (دفتر شعر مهدوی

حافظ

سلام مطالب ارزنده ای دارین استفاده کردم ممنون

s

چی بگم والا[تعجب]

رها

درود ارزشمنده که یه آقامی پذیره که آقایون هم مقصر هستند.به یه خانوم محجبه کم تراز یه خانم بدحجاب نگاه میکنن.واقعااگه مردهاباچشماشون واسه این بدحجابهای عقده ای کف نزنن چی میشه![متفکر]

ستاره

بانو چادر مشکی تو برایت امنیت می آورد خیالت راحت گرگ ها همیشه به دنبال شنل قرمزی هستند.